Celem jest przygotowanie pacjenta do badania tak, by ograniczyć do minimum lub wyeliminować całkowicie błędy przedlaboratoryjne, mogące znacząco wpłynąć na wynik bania laboratoryjnego.
Badanie nasienia
Rejestracja na badanie nasienia poniedziałek - piątek w godz 7,00-9,00: Tel. 511 055 162 (wyjątkowo 501630036). Rejestracji może dokonać tylko sam- zainteresowany badaniem mężczyzna lub rodzice - opiekunowie osoby niepełnoletniej.
UWAGA: pacjenci którzy w umówionym terminie nie będą mogli zgłosić się na badanie, proszeni są o odwołanie wizyty (SMS z nazwiskiem i imieniem).
PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA NASIENIA:
Badanie nasienia wykonywane jest wg. standardów WHO (Światowej Ochrony Zdrowia 2010 i 2021 r) i rozszerzone o dodatkowe parametry.
UMÓWIENI PACJENCI Z PRÓBKĄ NASIENIA ZGŁASZAJĄ SIĘ DO DO LABORATORIUM CITO-LAB w Sandomierzu ul. Mickiewicza 52 (GABINET NR 4 parter)
Zalecane jest by pacjent posiadał skierowanie od lekarza z wyraźnie określonymi badaniami, które można wykonać w ejakulacie, ewentualnie we krwi.
Badanie można również wykonać całkowicie prywatnie zachowując wszelkie standardy uzgodnione z osobą rejestrującą i wykonującą badanie nasienia.
- Seminogram wykonywany jest w godzinach dopołudniowych ok 9,00 - 10,00.
- Badanie nasienia wykonujemy po abstynencji (wstrzemięźliwości) płciowej zalecanej od 2 do 5 ew 7dni / dla młodszych par zalecane 3-4 dni
-
Czas wstrzmięźliwości płciowej określa lekarz prowadzący (najczęściej jest to ginekolog partnerki) lub androlog, urolog - prowadzący mężczyznę.
- Przed badaniem powinna być zachowana abstynencja płciowa. Abstynencja obowiązkowo powinna być poprzedzona wydaleniem nasienia w celu pozbycia się plemników wcześniej powstałych, następnie zachowania wtrzemięźliwość (2-3-4 dni), wg zaleceń prowadząceego lekarza. W innym przypadku wstrzemięźliwość ustalana jest podczas rejestracji na badanie - wg standardów WHO.
- Ogólne badanie nasienia może być wykonane równocześnie z posiewem bakteriologicznym i przeciwciałami p-plemnikom.
- Posiew bakteriologiczny powinien być wykonany w każdym nasieniu, gdyż obecność bakterii patogennych bezpośrednio może wpływać na komórki macierzyste plemników jak i na cały proces ich powstawania. JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA
Przy transporcie materiału z domu, należy wcześniej kupić w aptece jałowy pojemniczek, taki jak na posiew moczu (pusty).
Przy oddaniu nasienia w laboratorium w wskazanym miejscu, pojemniczki są na miejscu.
JAK POBRAĆ MATERIAŁ:
Nasienie do badania uzyskuje się poprzez masturbację. WAŻNE -> Ejakulat wyłapujemy z pierwszego pełnego wytrysku. Wcześniej należy starannie umyć prącie oraz ręce wodą i mydłem. Ejakulat wyłapujemy do jałowego – ogrzanego pojemniczka, ( pojemniczek do nabycia w każdej aptece lub ew. w laboratorium – jałowy pojemniczek - taki jak na posiew moczu. Pobrane nasienie dostarczamy do laboratorium w temperaturze ok. ok 30 C. Czas dostarczenia do laboratorium to: do 1 godz od wyłapania (im krótszy czas tym lepiej). Zalecanym miejscem transportu próbki jest umieszczenie jej pod ubraniem, blisko powłok brzusznych (blisko ciała) i okrycie od zewnątrz. Istnieje możliwość oddania nasienia na miejscu w laboratorium.
! Ważne, aby pobrać całą objętość ejakulatu z pierwszego pełnego wytrysku. UWAGA: w przypadku trudności z uzyskaniem materiału (nasienia), proszę przełożyć badanie na inny dzień, gdyż próbka może być niekompletna. O tym fakcie (SMS-em lub telefonicznie) proszę powiadomić osobę wykonującą badanie, w celu odwołania wizyty..
Posiew bakteriologiczny nasienia może być wykonany wyłącznie z materiału pobranego do sterylnego pojemnika. Badanie wykonywane jest u podwykonawcy LuxMed - Lublin. Czas oczekiwania na wynik do. 5 dni roboczych. Posiew nasienia nie wymaga wcześniejszej rejestracji.
Obecność w ejakulacie bakterii chorobotwórczych może bezpośrednio wpływać na komórki macierzyste plemników a tym samym na budowę plemników
INFORMACJA: Ocena jakości wyniku badania nasienia i ew. późniejsze leczenie mężczyzny, jest już możliwa w Centrum Promocji Zdrowia w Sandomierzu ul. Mickiewicza 52. W Poradni Andrologicznej przyjmuje dr Marek Janicki spec. androlog-seksuolog (parter Gab, 3). Rejastracja: pondz.-piątek tel. 511 055 162 (w godz 7,00-9,00)
Badania jakie można wykonać w ejakulacie i ceny:
1. Ogólne badanie nasienia - kompleksowe wg WHO - 250 zł (czas oczekiwania na wynik - 2 dni)
2. Przeciwciała przeciwko plemnikom w ejakulacie w chorobach z autoagresji - 160 zł (czas oczekiwania - 1 dzień)
Badania te wykonywane w Cito-Lab przez diagnostę laboratoryjnego, autoryzowane przez spec. med. diagnostyki medycznej
3. Posiew bakteriologiczny nasienia w kierunku bakterii chorobotwórczych 50 zl
Badanie wykonywane przez Specjalistyczne Laboratorium Mikrobiologiczne LUX-MED LUBLIN (czas oczekiwania na wynik do 5 dni)
TOG- krzywa cukrowa
TOG - test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa)- badanie to można wykonać tylko u osób które posiadają zlecenie od lekarza (z gabinetu prywatnego lub Ośr. Zdrowia na NFZ)
oraz gdy poziom glukozy na czczo nie przekracza 8,0 mmol/l.
Jak należy się przygotować do badania ?
- w ciągu trzech dni poprzedzających zgłoszenie się na badanie stosować normalną dietę węglowodanową ( ok.250-300 g),
- w dniu badania nie należy przyjmować leków z grupy: kortykosterydów, preparatów antykoncepcyjnych, przeciwnadciśnieniowych, przeczyszczających, moczopędnych, barbituranów, środków uspakajających, salicylanów i witaminy C,
- glukozę pacjent może kupić w aptece lub dostać przygotowaną w laboratorium (50 lub 75 g na 300 ml wody), powinien wypić w ciągu 5 minut - roztwór można zakwasić np. cytryną
- podczas trwania testu (1 do 2 godz) pacjent nie może przyjmować posiłków, pić kawy, herbaty, soków (dopuszcza się 1/2 szklanki wody), palić papierosów ani wykonywać wysiłku fizycznego
- powinien znajdować się na terenie przychodni (dopuszcza się spacer ale pod opieką drugiej osoby)
- zabronione jest w tym czasie prowadzenie pojazdów mechanicznych
- test tolerancji glukozy nie powinien być łączony z innymi próbami czynnościowymi i badaniami diagnostycznymi (USG, EKG, gastroskopia, spirometria i inne)
- ! w przypadku wykonywania testu u kobiet ciężarnych dopuszcza się odstępstwa w zaleceniach dla pacjentki na wyraźne pisemne zlecenie lekarza.
Test obciążenia to trzy pobrania: pierwsze na czczo tzw. godz 0, drugie po 1 godz. od wypicia glukozy i trzecie pobranie 2 godz od wypicia glukozy.
Na badanie należy zgłosić sie do laboratorium w Sandomierzu, Tarnobrzegu lub w Gorzycach nie później niż o godzinie 8,00. Wynik w tym samym dniu.
Profil lipidowy
Profil lipidowy to: cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol LDL, triglcerydy.
- pacjent przed badaniem powinien ograniczyć spożycie produktów zawierających witaminę C (leki, witaminy soki owocowe)
- 12-24 godzin przed pobraniem krwi nie powinien spożywać ciężkostrawnych, tłustych posiłków oraz pić alkoholu
Układ krzepnięcia i fibrynolizy
Badania z dziedziny krzepliwości należą do badań decydujących o życiu ludzkim (zator tętniczy, zator płucny), dlatego na każdym jego etapie wymagane jest szczególne przestrzeganie procedury przygotowania się do badania przed pobraniem krwi.
Co pacjent powinien wiedzieć przed badaniem?
- w przypadku leczenia antykoagulantami pacjent nie powinien zażywać leków co najmniej 1 godz przed pobraniem krwi
- powinien być na czczo - powstrzymać się od jedzenia picia herbaty, kawy, soków (dopuszczalne wypicie pół szklanki wody)
- przed badaniem powinien powstyrzymać się od palenia papierosów i innych używek
- nie zażywać leków i różnych środków farmakologicznych mających wpływ na wynik badania np. kw. askorbinowy
- badania nie powinno wykonywać się u kobiet w okresie miesiączki
Wynik badania w ten sam dzień.
Wyniki badań zawsze należy konsultować z lekarzem, najlepiej lekarzem prowadzącym
Przy wynikach znacznie odbiegających od normy, mogących mieć wpływ na życie ludzkie Laboratorium zawsze powiadamia osoby zainteresowane: lekarza kierującego, rodzinę pacjenta lub samego pacjenta. Dlatego zawsze prosimy naszych pacjentów o pozostawienie kontaktu - najczęściej numeru telefonu.
Badanie kału
Badanie w kierunku pasożytów
Próbkę kału należy pobrać do jednorazowego pojemnika plastikowego z łopatką, który można zakupić w aptece. Ilość kału do badania to objętość wielkości orzecha laskowego. Zalecane jest 3-krotne badanie kału z przerwami 1 - 2-u dniowymi. W celu zwiększenia szans uchwycenia wysiewu jaj pasożytów, można w jednym pojemniczku przynieść kał zebrany z dwóch dni, wtedy kał z dnia wcześniejszego należy przechowywać w chłodnym miejscu. W przypadku wyniku ujemnego cykl taki powtórzyć do trzech razy. Pojemnik powinien być opisany: imię, nazwisko, dzień zebrania kału.
Wymaz w kierunku wykrycia jaj owsików
Próbkę pobrać wymazówką (tzw. sucha wymazówka) bez podłoża transportowego z okolicy otworu odbytniczego (pomiędzy wewnętrznymi fałdami odbytu) i na zewnątrz odbytu, najlepiej rano, przed wypróżnienim. Przed pobraniem nie należy myć okolicy otworu odbytowego. Wcześniej wymazówkę należy zwilżyć wodą (1-2 krople), wykonać wymaz, włożyć do probówki bez podłoża transportowego i jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Pobranej próbki nie przechowujemy pobieramy w dniu wykonania badania.
Kał na posiew w kierunku bakterii, grzybów i inne badania: antygen Helicobakter pylori, bad. ogólne kału, kał na krew utajoną . . .
Próbkę pobrać do jednorazowego pojemnika plastikowego z łopatką, do nabycia w aptece. Ilość kału to wielkość orzecha laskowego. ! Kał nie może być zbierany z wody muszli klozetowej, lecz z suchego czystego podłoża w celu uniknięcia zanieczyszczenia. Najlepiej przynieść kał z tego samego dnia, jeżeli z dnia poprzedniego to próbka powinna być przechowywana w chłodnym miejscu. Szczególnie przy badaniach bakteriologicnych należy zachować ostrożność przed zanieczyszczeniem.
Pojemniczek powinien być opisany imieniem, nazwiskiem i czasem pobrania materiału
Pobranie krwi
Krew pobieramy pacjentom z żyły łokciowej lub mikrometodą z paluszka (najczęściej u dzieci). U dzieci istnieje możliwość znieczulenia paluszka ok.15 min przed pobraniem.
- pobranie powinno odbywać się rano i na czczo tj. od wczesnej lekkiej kolacji (17,00-18,00) do momentu badania należy powstrzymać się od jedzenia,
- powstrzymać się od picia napojów słodzonych, energetycznych, alkoholu -> można natomiast wypić pół szklanki wody,
- wskazane jest przed badaniem również wstrzymanie się od palenia papierosów -> dopuszcza się wypicie przed pobraniem 1/2 szklanki wody
- badanie krwi nie powinno być poprzedzone większym wysiłkiem lub stresem
- pacjent przed pobraniem krwi powinien odpocząć przynajmniej 15 min w pozycji siedzącej
- pacjenci stosujący leki powinni dowiedzieć się od lekarza o ich wpływie na wynik badania i jeżeli jest to możliwe zażyć leki po pobraniu krwi
Badanie moczu
Ogólne badanie moczu obejmuje właściwości fizyko-chemiczne i mikroskopową ocenę osadu moczu. Do laboratorium dostarczamy poranną próbkę moczu po odpoczynku nocnym.
Procedura pobrania moczu: mocz pobiera się rano (ok. 25-50 ml) z tzw środkowego strumienia (z wyjątkiem niektórych badań bakteriologicznych np. w kierunku Chlamydii trachomatis)
Co oznacza środkową porcję moczu: pierwszą pocję moczu nie pobieramy, ponieważ jest zawsze zanieczyszczona florą bakteryjną normalnie bytującą w cewce moczowej u obu płci -> drugą porcję wyłapujemy do badania -> trzecia- ostatnia porcja jest również odrzucana.
- przed pobraniem próbki moczu nie zaleca się zwiększonego wysiłku fizycznego lub długotrwałego marszu
- u kobiet nie pobiera się się próbki moczu w czasie trwania miesiączki
- zaleca się powstrzymanie przynajmniej 1 dzień od stosunków płciowych
- oddanie moczu powinno być poprzedzone dokładnym umyciem narządów płciowych sąsiadujących z ujściem cewki moczowej
- mocz powinien być oddany do specjalnego pojemniczka zakupionego w aptece: ogólne badanie moczu- pojemniczek jałowy, posiew moczu w kierunku bakterii czy grzybów- pojemniczek sterylny.
DZM - dobowa zbórka moczu oznacza wszystkie porcje moczu oddane w ciągu 24 godzin.
Zbiórkę najlepiej rozpocząć ok. 700 rano po oddaniu porannej porcji moczu do ubikacji. Każdą następną porcję moczu wyłapujemy i zbieramy do pojemnika włącznie z ostatnią porcją oddaną nastepnego dnia rano o godz 700. Do laboratorium należy przynieść całą zebraną ilość moczu (ok. 1,0-1,5 l). Dopuszcza się możliwość przyniesienia niewielkiej ilości moczu (ok. 10 ml) po wcześniejszym zmieszaniu wszystkich porcji i dokładnym zmierzeniu objętości. Pojemniczek powinien być opisany: imię i nazwisko oraz ilość ml dobowej zbiórki moczu. Mocz u małych dzieci zbiera się w specjalne woreczki dostępne w aptece. zbiórkę często ogranicza się do 12 godz (od 700 wieczorem do 700 rano, w tym przypadku decyzja należy do lekarza.