Celem jest przygotowanie pacjenta do badania tak, by ograniczyć do minimum lub wyeliminować całkowicie błędy przedlaboratoryjne, mogące znacząco wpłynąć na wynik bania laboratoryjnego.

Badanie nasienia

Rejestracja siedem lub więcej dni przed wykonaniem badania, w godz 7,00-9,00: Tel. 511 055 162. Rejestracji może dokonać tylko (dorosły) zainteresowany badaniem mężczyzna lub rodzice, opiekunowie osoby niepełnoletniej.

UWAGA: pacjenci którzy w umówionym terminie nie będą mogli się zgłosić, proszeni są o odwołanie wizyty.

PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA NASIENIA:  Badanie nasienia wykonywane jest wg. standardów WHO (Światowej Ochrony Zdrowia) 2010 r.i rozszerzone o dodatkowe parametry wg wskazówek i zaleceń lekarzy.

UMÓWIENI PACJENCI Z PRÓBKĄ NASIENIA  ZGŁASZAJĄ SIĘ DO DO LABORATORIUM CITO-LAB  w Sandomierzu ul. Mickiewicza 52  (GABINET NR 4  na parterze - Punkt andrologiczny)

Zalecane jest by pacjent posiadał skierowanie od lekarza z wyraźnie określonymi badaniami, które można wykonać w ejakulacie, ewentualnie we krwi. Badanie można również wykonać prywatnie. 

 1. Przed wykonaniem badania wymagane jest wcześniejsze umówienie się  (zarejestrowanie) na konkretny dzień i godzinę. Rejestracja 7,00-9,00 tel.  511 055 162,   (ew. 501630036)  
 2. Seminogram wykonywany jest w godzinach dopołudniowych 9,00 ew 10,00
 3. Badanie nasienia wykonujemy po abstynencji (wstrzemięźliwości) płciowej zalecanej od 2  do 7 dni  /  dla młodszych osób zalecane 3 - 4 dni
 4. Czas wstrzmięźliwości płciowej określa lekarz prowadzący (najczęściej jest to ginekolog partnerki) ew. androlog, urolog - prowadzący mężczyznę.

 5. Abstynencja  płciowa powinna być poprzedzona wcześniejszym wydaleniem nasienia (podczas stosunku lub masturbacji) w celu pozbycia się plemników wcześniej powstałych.  Następnie zachowana 2 - 3 -.. 4 ...7 dniowa wtrzemięźliwość, najlepiej  wg zaleceń i ustaleń lekarza. W innym przypadku wstrzemięźliwość ustalamy podczas rejestracji z osobą rejestrującą i wykonującą badanie (spec.diag.med).
 6. Zalecanym sposobem przed badaniem  jest pozbycie się plemników do pojemniczka podczas masturbacji w celu porównania objętości wydalonego nasienia z późniejszą  objętością wyłapaną już do badania.
 7. Dodatkowe badania w ejakulacie również powinien określić lekarz np. posiew bakteriologiczny czy przeciw-ciała p-plemnikom w ejakulacie
 8. Ogólne badanie nasienia może być wykonane równocześnie z posiewem bakteriologicznym. Posiew bakteriologiczny powinien być wykonany w każdym nasieniu, gdyż obecność bakterii patogennych bezpośrednio może wpływać na komórki macierzyste plemników jak i na cały proces ich powstawania.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA

Wcześniej należy kupić w aptece jałowy lub sterylny pojemniczek, taki jak na posiew moczu !

PRZYKŁAD: 

* badanie nasienia  ma być dostarczone i wykonane w czwartek o godz w godz 9,00 - 9,15

Przykład 1 - ostatnie wydalenie nasienia przed badaniem to: niedziela  wieczorem ok.20,00 - 21,00 -> następnie zachowujemy  wstrzemięźliwość: poniedziałek, wtorek, środa   -> w czwartek  rano  godz 8,30 - 8,45 wyłapujemy nasienie do jałowego pojemniczka  i dostarczamy do laboratorium na umówioną godz np 9,00 - 9,15 rano   ->  w tym przypadku zachowana wstrzmięźliwość to 3,5 dnia 

Przykład 2 - ostatnie wydalenie nasienia to w poniedziałek rano 8,30 - 9,00 -> w tym przypadku  zachowana wstrzemięźliwość to 3 dni

Przykład 3 - ostatnie wydalenie nasienia to  w niedziela rano o 8,00 - 9,00 -> w tym przypadku zachowana wstrzęmieźliwość do czwartku rano to 4 dni

W przypadku kolejnego badania nasienia należy uwzględnić taki sam czas abstynencji płciowej. 

JAK POBRAĆ MATERIAŁ:

   Nasienie do badania uzyskuje się poprzez masturbację (ręczne drażnienie narządów płciowych w wyniku którego dochodzi do wytrysku). WAŻNE -> Ejakulat wyłapujemy z pierwszego pełnego wytrysku. Wcześniej należy starannie umyć prącie oraz ręce wodą i mydłem. Ejakulat wyłapujemy do jałowego – ogrzanego pojemniczka, ( pojemniczek do nabycia w każdej aptece lub ew. w laboratorium – jałowy pojemniczek - taki jak na posiew moczu. Pobrane nasienie dostarczamy do laboratorium w temperaturze ok. 25 C- 30 C. Czas  dostarczenia do laboratorium to: do 1 godz od wyłapania (im krótszy czas tym lepiej). Zalecanym miejscem transportu próbki jest umieszczenie jej pod ubraniem, blisko powłok brzusznych (blisko ciała) i okrycie od zewnątrz.  Istnieje możliwość oddania nasienia na miejscu w laboratorium. 

! Ważne, aby pobrać całą objętość ejakulatu z pierwszego pełnego wytrysku.  UWAGA: w przypadku trudności z uzyskaniem materiału (nasienia), proszę przełożyć badanie na inny dzień, gdyż próbka może być niekompletna. O tym fakcie (SMS-em lub telefonicznie) proszę powiadomić osobę wykonującą to badanie, w celu odwołania wizyty.. Nie zgłoszenie się na umówiony termin i nie odwołanie  skutkuje tym, że drugi raz nie zapisujemy tej osoby.

W ejakulacie możemy wykonać następujące badania:

- Ogólne- szczegółowe badanie nasienia wg. standardów WHO - czas oczekiwania na wynik: 2 dni

- Przeciwciała przeciw plemnikom w ejakulacie tzw Test MAR -   czas oczekiwania na wynik: 1 dzień

- Posiew nasienia  w kierunku bakterii, grzybów   - czas oczekiwania do 5 dni roboczych

Posiew bakteriologiczny nasienia może być wykonany wyłącznie z materiału pobranego do sterylnego pojemnika. Nasienie na posiew można przynieść od poniedziałku do piątku do godz.10,00 bez wcześniejszego umawiania się. Badanie wykonywane jest u podwykonawcy w polskim laboratorium -  LuxMed - Lublin. 
Czas oczekiwania na wynik to ok. 5 dni roboczych.  Posiew nasienia nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

Obecność w ejakulacie bakterii chorobotwórczych może bezpośrednio wpływać na komórki macierzyste plemników a tym samym na budowę plemników.

Obecność przeciw-ciał w ejakulacie może wpływać bezpośrednio na zdolność plemnika do zpłodnienia.

CENY ZA POSZCZEGÓLNE BADANIA:

Ogólne badanie nasienia z dodatkowymi parametrami (kompleksowe) wg WHO - 250 zł - badanie wykonuje specjalista medycznej diagnostyki laboratoryjnej

Przeciwciała p-plemnikom w ejakulacie: 150 zł (choroby z autoagresji) - wykonuje specjalista medycznej diagnostyki laboratoryjnej

Posiew bakteriologiczny nasienia: 40 zl - badanie wykonuje Laboratorium (mikrobiologia) Lux-Med  LUBLIN

Uwagi:

  Badanie na określenia przeciwciał w ejakulacie można wykonać: 

- gdy w nasieniu są obecne plemniki, 

- gdy plemniki są żywe i wykazują  ruch

- oraz gdy w ejakulacie nie ma bakterii chorobotwórczych. 

Obecność bakterii w nasieniu może zafałszowywać wynik  przeciwciał przeciw plemnikom.

 

 

 

TOG- krzywa cukrowa

TOG - test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa)- badanie to można wykonać tylko u osób które posiadają zlecenie od lekarza (z gabinetu prywatnego lub Ośr. Zdrowia na NFZ)

oraz gdy poziom glukozy na czczo nie przekracza 8,0 mmol/l.

Jak należy się przygotować do badania ?

 • w ciągu trzech dni poprzedzających zgłoszenie się na badanie stosować normalną dietę węglowodanową ( ok.250-300 g), 
 • w dniu badania nie należy przyjmować leków z grupy: kortykosterydów, preparatów antykoncepcyjnych, przeciwnadciśnieniowych, przeczyszczających, moczopędnych, barbituranów, środków uspakajających,  salicylanów i witaminy C,
 • glukozę pacjent może kupić w aptece lub dostać przygotowaną w laboratorium (50 lub 75 g na 300 ml wody), powinien wypić w ciągu 5 minut - roztwór można zakwasić np. cytryną
 • podczas trwania testu (1 do 2 godz) pacjent nie może przyjmować posiłków, pić kawy, herbaty, soków (dopuszcza się 1/2 szklanki wody), palić papierosów ani wykonywać wysiłku fizycznego
 • powinien znajdować się na terenie przychodni (dopuszcza się spacer ale pod opieką drugiej osoby)
 • zabronione jest w tym czasie prowadzenie pojazdów mechanicznych
 • test tolerancji glukozy nie powinien być łączony z innymi próbami czynnościowymi i badaniami diagnostycznymi (USG, EKG, gastroskopia, spirometria i inne)
 • ! w przypadku wykonywania testu u kobiet ciężarnych dopuszcza się odstępstwa  w zaleceniach dla pacjentki na wyraźne pisemne zlecenie lekarza.

Test obciążenia to trzy pobrania: pierwsze na czczo  tzw. godz 0,  drugie po 1 godz. od wypicia glukozy  i trzecie pobranie 2 godz od wypicia glukozy. 

Na badanie należy zgłosić sie do laboratorium w Sandomierzu, Tarnobrzegu lub w Gorzycach nie później niż o godzinie 8,00. Wynik w tym samym dniu.

Profil lipidowy

      Profil lipidowy to: cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol LDL, triglcerydy. 

 • pacjent przed badaniem powinien ograniczyć spożycie produktów zawierających witaminę C (leki, witaminy soki owocowe)
 • 12-24 godzin przed pobraniem krwi nie powinien spożywać ciężkostrawnych, tłustych posiłków oraz pić alkoholu

 

Układ krzepnięcia i fibrynolizy

 Badania z dziedziny krzepliwości należą do badań decydujących o życiu ludzkim (zator tętniczy, zator płucny), dlatego na każdym jego etapie wymagane jest szczególne przestrzeganie procedury przygotowania się do badania przed pobraniem krwi. 

Co pacjent powinien wiedzieć przed badaniem?

 • w przypadku leczenia antykoagulantami pacjent nie powinien zażywać leków co najmniej 1 godz przed pobraniem krwi
 • powinien być na czczo - powstrzymać się od jedzenia picia herbaty, kawy, soków (dopuszczalne wypicie pół szklanki wody)
 • przed badaniem powinien powstyrzymać się od palenia papierosów i innych używek
 • nie zażywać leków i różnych środków farmakologicznych mających wpływ na wynik badania np. kw. askorbinowy
 • badania nie powinno wykonywać się u kobiet w okresie miesiączki 

Wynik badania w ten sam dzień. 

Wyniki badań zawsze należy konsultować  z lekarzem, najlepiej lekarzem prowadzącym

Przy wynikach znacznie odbiegających od normy, mogących mieć wpływ na życie ludzkie Laboratorium zawsze powiadamia osoby zainteresowane: lekarza kierującego, rodzinę pacjenta lub samego pacjenta.  Dlatego zawsze prosimy naszych pacjentów o pozostawienie kontaktu - najczęściej numeru telefonu. 

Badanie kału

Badanie w kierunku pasożytów

   Próbkę kału należy pobrać do jednorazowego pojemnika plastikowego z łopatką, który można zakupić w aptece. Ilość kału do badania to objętość wielkości orzecha laskowego. Zalecane jest 3-krotne badanie kału z przerwami 1 - 2-u  dniowymi.  W celu zwiększenia szans uchwycenia wysiewu jaj pasożytów, można w jednym pojemniczku przynieść kał zebrany z dwóch dni, wtedy kał z dnia wcześniejszego należy przechowywać w chłodnym miejscu.  W przypadku wyniku ujemnego cykl taki powtórzyć do trzech razy. Pojemnik powinien być opisany: imię, nazwisko, dzień zebrania kału. 

Wymaz w kierunku wykrycia jaj owsików

   Próbkę pobrać wymazówką (tzw. sucha wymazówka) bez podłoża transportowego z okolicy otworu odbytniczego (pomiędzy wewnętrznymi fałdami odbytu) i na zewnątrz odbytu, najlepiej rano, przed wypróżnienim. Przed pobraniem nie należy myć okolicy otworu odbytowego. Wcześniej wymazówkę należy zwilżyć wodą (1-2 krople), wykonać wymaz, włożyć do probówki bez podłoża transportowego i jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Pobranej próbki nie przechowujemy pobieramy w dniu wykonania badania.

Kał na posiew w kierunku bakterii, grzybów i inne badania: antygen Helicobakter pylori, bad. ogólne kału, kał na krew utajoną . . .

   Próbkę pobrać do jednorazowego pojemnika plastikowego z łopatką, do nabycia w aptece. Ilość kału to wielkość orzecha laskowego. ! Kał  nie może być zbierany z wody muszli klozetowej, lecz z suchego czystego podłoża w celu uniknięcia zanieczyszczenia. Najlepiej przynieść kał z tego samego dnia, jeżeli z dnia poprzedniego to próbka powinna być przechowywana w chłodnym miejscu. Szczególnie przy badaniach bakteriologicnych należy zachować ostrożność przed zanieczyszczeniem.

Pojemniczek powinien być opisany imieniem, nazwiskiem i czasem pobrania materiału

Pobranie krwi

Krew pobieramy pacjentom z żyły łokciowej lub mikrometodą z paluszka (najczęściej u dzieci). U dzieci istnieje możliwość znieczulenia paluszka ok.15 min przed pobraniem.

 • pobranie powinno odbywać się rano i na czczo  tj. od wczesnej lekkiej kolacji (17,00-18,00) do momentu badania należy powstrzymać się od jedzenia,
 • powstrzymać się od picia napojów słodzonych, energetycznych, alkoholu ->  można natomiast  wypić pół szklanki wody,
 • wskazane jest przed badaniem również wstrzymanie się od palenia papierosów -> dopuszcza się wypicie przed pobraniem 1/2 szklanki wody
 • badanie krwi nie powinno być poprzedzone większym wysiłkiem lub stresem
 • pacjent przed pobraniem krwi powinien odpocząć przynajmniej 15 min w pozycji siedzącej
 • pacjenci stosujący leki powinni dowiedzieć się od lekarza o ich wpływie na wynik badania i jeżeli  jest to możliwe zażyć leki po pobraniu krwi

Badanie moczu

Ogólne badanie moczu obejmuje właściwości fizyko-chemiczne i mikroskopową ocenę osadu moczu. Do laboratorium dostarczamy poranną próbkę moczu po odpoczynku nocnym.

Procedura pobrania moczu: mocz pobiera się rano (ok. 25-50 ml) z tzw środkowego strumienia (z wyjątkiem niektórych badań bakteriologicznych np. w kierunku Chlamydii trachomatis) 

Co oznacza środkową porcję moczu: pierwszą pocję moczu nie pobieramy, ponieważ jest zawsze zanieczyszczona florą bakteryjną normalnie bytującą w cewce moczowej u obu płci  ->  drugą porcję wyłapujemy do badania  ->  trzecia- ostatnia porcja jest również odrzucana.

 •  przed pobraniem próbki moczu nie zaleca się zwiększonego wysiłku fizycznego lub długotrwałego marszu
 •  u kobiet nie pobiera się się próbki moczu w czasie trwania miesiączki
 • zaleca się powstrzymanie przynajmniej 1 dzień od stosunków płciowych
 • oddanie moczu powinno być poprzedzone dokładnym umyciem narządów płciowych sąsiadujących z ujściem cewki moczowej
 •  mocz powinien być oddany do specjalnego pojemniczka zakupionego w aptece: ogólne badanie moczu- pojemniczek jałowy, posiew moczu w kierunku bakterii czy grzybów- pojemniczek sterylny.

DZM - dobowa zbórka moczu oznacza wszystkie porcje moczu oddane w ciągu 24 godzin.

  Zbiórkę najlepiej rozpocząć ok. 700 rano po oddaniu porannej porcji moczu do ubikacji. Każdą następną porcję moczu wyłapujemy i zbieramy do pojemnika włącznie z ostatnią porcją oddaną nastepnego dnia rano o godz 700.  Do laboratorium należy przynieść całą zebraną ilość moczu (ok. 1,0-1,5 l). Dopuszcza się możliwość przyniesienia niewielkiej ilości moczu (ok. 10 ml) po wcześniejszym zmieszaniu wszystkich porcji i dokładnym zmierzeniu objętości. Pojemniczek powinien być opisany: imię i nazwisko oraz ilość ml dobowej zbiórki moczu.   Mocz u małych dzieci zbiera się w specjalne woreczki dostępne w aptece. zbiórkę często ogranicza się do 12 godz  (od 700 wieczorem do 700 rano, w tym przypadku decyzja należy do lekarza.

Sandomierz

ul. Mickiewicza 52

tel./fax:   15 832 72 08                                    tel.:  511 100 054                       511 100 053

   infor. w godz. 9:00-15:00                 

kierownik laboratorium
Janina Czwarno
tel.: 501 630 036

dział handlowy
tel.: 888 095 411

 


Laboratorium Medyczne
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (pacjenci)
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (administracja)

Tarnobrzeg

ul. Wyspiańskiego 3

tel.: 15 822 33 60

 

Gorzyce

ul. Piłsudskiego 17

tel.: 15 836 11 05

 


(C) 1983 - 2022

Cito-Lab Laboratorium Medyczne | realizacja medox.pl | Polityka Prywatności | Polityka cookies