Bardzo wielu pacjentów ma całkowicie czyste naczynia krwionośne, pomimo bardzo wysokiego poziomu cholesterolu, inni – mają bardzo mocno zapchane pomimo tego, że cholesterol mają w granicach normy. Rozwiązanie tej zagadki jest bardzo proste, wręcz banalne – to nie ilość cholesterolu jest największym czynnikiem ryzyka, ale to, czy będzie on w stanie przylepić się do ścianki naczynia krwionośnego...
Dopóki podwyższony poziom homocysteiny nie wywoła uszkodzeń naczynia krwionośnego, cholesterol nie zacznie się do nich przylepiać.
W zasadzie każdy pacjent powinien mieć rutynowo przeprowadzaną kontrolę poziomu homocysteiny …
Z powodu zbyt dużej ilości homocysteiny cierpi tak naprawdę cały organizm. To wróg numer 1 naszego serca i naczyń krwionośnych.
Badanie poziomu homocysteiny jest jednym z najdokładniejszych wskaźników stanu zdrowia i funkcji naszych naczyń
Jakie jeszcze ryzyko niesie ze sobą podwyższony poziom homocysteiny?
- wysoka homocysteina przede wszystkim uszkadza kości. Osoby z wysokim poziomem są kilka razy bardziej narażone na ryzyko złamania, niż te z niższym.
- brdzo mocno zwiększa ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Podejrzewa się, że jest jednym z czynników – a może nawet główną przyczyną – rozwoju schizofrenii.
- obniżenie jej poziomu znacznie zmniejsza ryzyko wylewu krwi do mózgu.
Co trzeci człowiek, a w podeszłym wieku dwie trzecie populacji ma bardzo wysoki, wymagający obniżenia poziom homocysteiny. Cena 36 zł.