Bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia, nieświeży oddech - nie lekceważ takich objawów zapytaj w laboratorium o możliwość zbadania kalprotektyny !
KALPROTEKTYNA -> to przełom w diagnozowaniu i monitorowaniu chorób zapalnych przewodu pokarmowego a w szczególności jelit. Tam gdzie stan zapalny, tam komórki stanu zapalnego, tam kalprotektyna!
Kalprotektyna - jest to białko wytwarzane przez komórki stanu zpalnego czyli: granulocyty, monocyty, eozynofile, makrofagi - w odpowiedzi na toczący się proces chorobowy.
Użyteczność kliniczna to:
- różnicowanie Nieswoistych Zapaleń Jelit np. Choroba Leśniowskiego Crohna, Wrzodziejące Zapalenie Jelita Grubego od podobnego w obrazie klinicznym Zespołu Jelita Drażliwego
- ocena aktywności i ryzyka zaostrzenia w chorobach zapalnych jelit oraz monitorowania leczenia
- może mieć decydujące znaczenie przy wstępnej kwalifikacji pacjenta do badania endoskopowego ( np. gastroskopia, kolonoskopia).
Zalety pomiaru kalprotektyny:
- wysoce specyficzny marker stanu zapalnego jelit
- podwyższenie poziomu kalprotektyny często wyprzedza wystąpienie objawów
- regularne badanie pozwala zapobiegać zaognieniom choroby
- nieinwazyjne, bezbolesne badanie pierwszego rzutu chorób jelit
Niskie stężenie kalprotektyny w kale wyklucza procesy chorobowe jelit na tle zapalnym, zmianę dalszej diagnostyki leczenia i często rezygnację z badań inwazyjnych np. kolonoskopii.
Do badania przynosimy kał objętości orzecha laskowego, tak jak na badanie w kierunku pasożytów. Kał pobieramy nie wody sedesu, a z czystego suchego pojemnika (nocnika) lub przygotowanego wcześniej czystego papieru.
Wynik badania w ten sam dzień. Cena badania: 38 zł.