Celem jest przygotowanie pacjenta do badania tak, by ograniczyć do minimum lub wyeliminować całkowicie błędy przedlaboratoryjne, mogące znacząco wpłynąć na wynik bania laboratoryjnego.

TOG- krzywa cukrowa

TOG - test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa)- badanie to można wykonać tylko u osób u których poziom glukozy na czczo nie przekracza 8,0 mmol/l.

Jak należy się przygotować do badania ?

 • w ciągu trzech dni poprzedzających zgłoszenie się na badania stosować normalną dietę węglowodanową ( ok.250-300 g), 
 • w dniu badania nie należy przyjmować leków z grupy: kortykosterydów, preparatów antykoncepcyjnych, przeciwnadciśnieniowych, przeczyszczających, moczopędnych, barbituranów, środków uspakajających,  salicylanów i witaminy C,
 • glukozę pacjent może kupić w aptece lub dostać przygotowaną w laboratorium (50 lub 75 g na 300 ml wody), powinien wypić w ciągu 5 minut - roztwór można zakwasić np. cytryną
 • podczas trwania testu (1 do 2 godz) pacjent nie może przyjmować posiłków, pić kawy, herbaty, soków (dopuszcza się 1/2 szklanki wody), palić papierosów ani wykonywać wysiłku fizycznego
 • powinien znajdować się na terenie przychodni (dopuszcza się spacer ale pod opieką drugiej osoby)
 • zabronione jest w tym czasie prowadzenie pojazdów mechanicznych
 • test tolerancji glukozy nie powinien być łączony z innymi próbami czynnościowymi i badaniami diagnostycznymi (USG, EKG, gastroskopia, spirometria i inne)
 • ! w przypadku wykonywania testu u kobiet ciężarnych dopuszcza się odstępstwa  w zaleceniach dla pacjentki na wyraźne pisemne zlecenie lekarza.

Test obciążenia to trzy pobrania: pierwsze na czczo  tzw. godz 0,  drugie 1 godz. od wypicia glukozy  i trzecie pobranie 2 godz od wypicia glukozy. 

Na badanie należy zgłosić sie do laboratorium w Sandomierzu, Tarnobrzegu lub w Gorzycach nie później niż o godzinie 8,00. Wynik w tym samym dniu.

Profil lipidowy

      Profil lipidowy to: cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol LDL, triglcerydy. 

 • pacjent przed badaniem powinien ograniczyć spożycie produktów zawierających witaminę C (leki, witaminy soki owocowe)
 • 12-24 godzin przed pobraniem krwi nie powinien spożywać ciężkostrawnych, tłustych posiłków oraz pić alkoholu

 

Badanie kału

Badanie w kierunku pasożytów

   Próbkę kału należy pobrać do jednorazowego pojemnika plastikowego z łopatką, który można zakupić w aptece. Ilość kału do badania to objętość wielkości orzecha laskowego. Zalecane jest 3-krotne badanie kału z przerwami 1 - 2-u  dniowymi.  W celu zwiększenia szans uchwycenia wysiewu jaj pasożytów, można w jednym pojemniczku przynieść kał zebrany z dwóch dni, wtedy kał z dnia wcześniejszego należy przechowywać w chłodnym miejscu.  W przypadku wyniku ujemnego cykl taki powtórzyć do trzech razy. Pojemnik powinien być opisany: imię, nazwisko, dzień zebrania kału. 

Wymaz w kierunku wykrycia jaj owsików

   Próbkę pobrać wymazówką (tzw. sucha wymazówka) bez podłoża transportowego z okolicy otworu odbytniczego (pomiędzy wewnętrznymi fałdami odbytu) i na zewnątrz odbytu, najlepiej rano, przed wypróżnienim. Przed pobraniem nie należy myć okolicy otworu odbytowego. Wcześniej wymazówkę należy zwilżyć wodą (1-2 krople), wykonać wymaz, włożyć do probówki bez podłoża transportowego i jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Pobranej próbki nie przechowujemy pobieramy w dniu wykonania badania.

Kał na posiew w kierunku bakterii, grzybów i inne badania: antygen Helicobakter pylori, bad. ogólne kału, kał na krew utajoną . . .

   Próbkę pobrać do jednorazowego pojemnika plastikowego z łopatką, do nabycia w aptece. Ilość kału to wielkość orzecha laskowego. ! Kał  nie może być zbierany z wody muszli klozetowej, lecz z suchego czystego podłoża w celu uniknięcia zanieczyszczenia. Najlepiej przynieść kał z tego samego dnia, jeżeli z dnia poprzedniego to próbka powinna być przechowywana w chłodnym miejscu. Szczególnie przy badaniach bakteriologicnych należy zachować ostrożność przed zanieczyszczeniem.

Pojemniczek powinien być opisany imieniem, nazwiskiem i czasem pobrania materiału

Badanie nasienia

PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO BADANIA NASIENIA:

Badanie nasienia wykonywane jest od poniedziałku do piątku w godzinach dopołudniowych (7,00 lub 10,00) wyłącznie w Laboratorium Cito-Lab w Sandomierzu ul. Wiejska 3.

 1.  Przed wykonaniem badania wymagane jest wcześniejsze umówienie się na konkretny dzień i godzinę tel.  501630036
 2. Badanie nasienia wykonujemy po abstynencji (wstrzemięźliwości) płciowej od 2  do 7 dni  /  dla młodych osób zalecane 3 - 4 dni

PRZYKŁAD:

* nasienie  ma być wykonane w czwartek o godz 10,00

* ostatnie wydalenie nasienia przed badaniem to: niedziela  wieczorem ok. 21,00  -> zachowana wstrzemięźliwość: poniedziałek, wtorek, środa   ->  czwartek -  wyłapanie nasienia do badania i jak najszybsze dostarczenie do laboratorium ok. 9,45 -10,00 rano -> zachowana wstrzmięźliwość to 3,5 dnia   

* jeżeli ostatnie wydalenie nasienia odbędzie się w niedzielę rano o 9,00 -10,00 to zachowana wstrzęmieźliwość to 4 dni   

 ! w przypadku kolejnego badania nasienia należy uwzględnić taki sam czas abstynencji. 

JAK POBRAĆ MATERIAŁ:
   Nasienie do badania uzyskuje się poprzez masturbację (ręczne drażnienie narządów płciowych w wyniku którego dochodzi do wytrysku). Wcześniej należy starannie umyć prącie oraz ręce wodą i mydłem. Ejakulat wyłapujemy do jałowego – ogrzanego pojemniczka, ( pojemniczek do nabycia w każdej aptece lub w laboratorium – jałowy pojemniczek, taki jak na posiew moczu). Pobrane nasienie dostarczamy do laboratorium w temperaturze ok. 25 C. Czas  dostarczenia do laboratorium to: do 1 godz od wyłapania (im krótszy czas tym lepiej). Zalecanym miejscem transportu próbki jest umieszczenie jej pod ubraniem, blisko powłok brzusznych.  Istnieje możliwość oddania nasienia na miejscu w laboratorium. 

! Ważne, by pobrać całą objętość ejakulatu z pierwszego pełnego wytrysku.  UWAGA: w przypadku trudności z uzyskaniem materiału (nasienia), proszę przełożyć badanie na inny dzień, gdyż próbka może być niekompletna. O tym fakcie proszę poinformować osobę wykonującą badanie. Nie zgłoszenie się na umówiony termin bez poinformowania skutkuje ze nie zapisujemy takiej osoby drugi raz.

W ejakulacie możemy wykonać następujące badania:

ogólne badanie nasienia wg. WHO

- przeciwciała przeciw plemnikom w ejakulacie tzw Test MAR

Czas oczekiwania na wynik 2 dni robocze

- posiew nasienia  w kierunku bakterii, grzybów  

Posiew bakteriologiczny nasienia może być wykonany wyłącznie z materiału pobranego do sterylnego pojemnika. Nasienie na posiew można przynieśc codziennie do godz.10,00 bez wcześniejszego umawiania się. Badanie wykonywane jest u podwykonawcy - mikrobiologia  LuxMed - Lublin. 
Czas oczekiwania na wynik - do 5 dni.  Posiew nasienia nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

Badanie nasienia kompleksowe: 150 zł

Przeciwciał p-plemnikom w ejakulacie: 80 zł

Posiew bakteriologiczny nasienia: 30 zl

 

Układ krzepnięcia i fibrynolizy

 Badania z dziedziny krzepliwości należą do badań decydujących o życiu ludzkim (zator tętniczy, zator płucny), dlatego na każdym jego etapie wymagane jest szczególne przestrzeganie procedury przygotowania się do badania przed pobraniem krwi. 

Co pacjent powinien wiedzieć przed badaniem?

 • w przypadku leczenia antykoagulantami pacjent nie powinien zażywać leków co najmniej 1 godz przed pobraniem krwi
 • powinien być na czczo - powstrzymać się od jedzenia picia herbaty, kawy, soków (dopuszczalne wypicie pół szklanki wody)
 • przed badaniem powinien powstyrzymać się od palenia papierosów i innych używek
 • nie zażywać leków i różnych środków farmakologicznych mających wpływ na wynik badania np. kw. askorbinowy
 • badania nie powinno wykonywać się u kobiet w okresie miesiączki 

Wynik badania w ten sam dzień. 

Wyniki badań zawsze należy konsultować  z lekarzem, najlepiej lekarzem prowadzącym

Przy wynikach znacznie odbiegających od normy, mogących mieć wpływ na życie ludzkie Laboratorium zawsze powiadamia osoby zainteresowane: lekarza kierującego, rodzinę pacjenta lub samego pacjenta.  Dlatego zawsze prosimy naszych pacjentów o pozostawienie kontaktu - najczęściej numeru telefonu. 

Badanie moczu

Ogólne badanie moczu obejmuje właściwości fizyko-chemiczne i mikroskopową ocenę osadu moczu. Do laboratorium dostarczamy poranną próbkę moczu po odpoczynku nocnym.

Procedura pobrania moczu: mocz pobiera się rano (ok. 25-50 ml) z tzw środkowego strumienia (z wyjątkiem niektórych badań bakteriologicznych np. w kierunku Chlamydii trachomatis) 

Co oznacza środkową porcję moczu: pierwszą pocję moczu nie pobieramy, ponieważ jest zawsze zanieczyszczona florą bakteryjną normalnie bytującą w cewce moczowej u obu płci  ->  drugą porcję wyłapujemy do badania  ->  trzecia- ostatnia porcja jest również odrzucana.

 •  przed pobraniem próbki moczu nie zaleca się zwiększonego wysiłku fizycznego lub długotrwałego marszu
 •  u kobiet nie pobiera się się próbki moczu w czasie trwania miesiączki
 • zaleca się powstrzymanie przynajmniej 1 dzień od stosunków płciowych
 • oddanie moczu powinno być poprzedzone dokładnym umyciem narządów płciowych sąsiadujących z ujściem cewki moczowej
 •  mocz powinien być oddany do specjalnego pojemniczka zakupionego w aptece: ogólne badanie moczu- pojemniczek jałowy, posiew moczu w kierunku bakterii czy grzybów- pojemniczek sterylny.

DZM - dobowa zbórka moczu oznacza wszystkie porcje moczu oddane w ciągu 24 godzin.

  Zbiórkę najlepiej rozpocząć ok. 700 rano po oddaniu porannej porcji moczu do ubikacji. Każdą następną porcję moczu wyłapujemy i zbieramy do pojemnika włącznie z ostatnią porcją oddaną nastepnego dnia rano o godz 700.  Do laboratorium należy przynieść całą zebraną ilość moczu (ok. 1,0-1,5 l). Dopuszcza się możliwość przyniesienia niewielkiej ilości moczu (ok. 10 ml) po wcześniejszym zmieszaniu wszystkich porcji i dokładnym zmierzeniu objętości. Pojemniczek powinien być opisany: imię i nazwisko oraz ilość ml dobowej zbiórki moczu.   Mocz u małych dzieci zbiera się w specjalne woreczki dostępne w aptece. zbiórkę często ogranicza się do 12 godz  (od 700 wieczorem do 700 rano, w tym przypadku decyzja należy do lekarza.

Pobranie krwi

Krew pobieramy pacjentom z żyły łokciowej lub mikrometodą z paluszka (najczęściej u dzieci). U dzieci istnieje możliwość znieczulenia paluszka ok.15 min przed pobraniem.

 • pobranie powinno odbywać się rano i na czczo  tj. od wczesnej lekkiej kolacji do momentu badania należy powstrzymać się od jedzenia, picia i palenia papierosów
 • dopuszcza się wypicie przed pobraniem 1/2 szklanki wody
 • badanie krwi nie powinno być poprzedzone większym wysiłkiem lub stresem
 • pacjent przed pobraniem krwi powinien odpocząć przynajmniej 15 min 
 • pacjenci stosujący leki powinni dowiedzieć się od lekarza o ich wpływie na wynik badania i jeżeli  jest to możliwe zażyć leki po pobraniu krwi

Sandomierz

ul. Wiejska 3

tel./fax:   15 832 72 08                                    tel.:  511 100 054                       511 100 053

   infor. w godz. 9:00-15:00                 

kierownik laboratorium
Janina Czwarno
tel.: 501 630 036

dział handlowy
tel.: 888 095 411

 


Laboratorium Analiz Lekarskich
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tarnobrzeg

ul. Wyspiańskiego 3

tel.: 15 822 33 60

 

Gorzyce

ul. Piłsudskiego 17

tel.: 15 836 11 05

 


(C) 1983 - 2019

Cito-Lab Laboratorium Analiz Lekarskich | realizacja medox.pl | Polityka Prywatności | Polityka cookies